SYNOD MEMBERSHIP (based on S.O. 410)

The Vice-President and all ex-Vice-Presidents of the Conference, being eligible;

All ministers and probationers stationed in the District;

One circuit steward of each Circuit in the District, or a substitute elected by the Circuit Meeting;

Lay representatives (which may include other circuit stewards) or their substitutes elected by the Circuit Meeting of each Circuit in the District. (The total number of reps for each Circuit being 3 more than the number of ministers stationed in the Circuit);

In addition to the above the District decided each Circuit is invited to elect (via Circuit Meeting) up to two additional Representatives under the age of 25 years who are members of the Methodist Church

The lay representative, if appointed, of the Synod to the Methodist Council, the district Lay Stationing Representative, the district property secretaries appointed under Standing Order 470 and any officers appointed to the Synod to be responsible for World Church affairs;

Two persons appointed by the last preceding meeting of the Methodist Children and Youth Assembly from the young people connected with the life of the Methodist Church in the District who attended that Assembly and who are members of the Methodist Church;

All eligible lay persons who are Conference-elected representatives to the Conference;

All lay representatives elected by the Synod to the last preceding or next following Conference;

Such lay district officers as the Synod may determine; currently agreed to be the lay members of DM4

Synod-elected lay members, in numbers determined by the Synod;

All lay employees appointed in the District, working 20 hours/week or more

The secretary of the Synod;

The assistant secretary of the Synod (if appointed).

For full details refer to CPD S.O. 410

Synod Membership List

Key     DQ= Dual Qualification

The Vice-President and all ex-Vice-Presidents of the conference, being eligible

All ministers and probationers stationed in the District

1Revd Steven Wild                    2 Revd Graham Thompson           3 Revd Robert Amess

4 Revd Clare Anderson             5 Revd Cathy Arscott                    6 Revd Stephen Bales

7 Revd Leslie Barnes                 8 Revd Margaret Barnes               9 Revd Linda Barriball

10 Revd Paul Benney                11 Revd Ray Borrett                      12 Revd Iris Bray

13 Revd Kathy Brookes             14 Revd Jonathan Budd               15 Revd Christopher Burgoyne

16 Revd Sylvia Burgoyne          17 Revd Simon Clarke                   18 Revd Derek Collins

19 Revd Anne Curnow               20 Revd Howard Curnow              21 Revd Andrew Day

22 Revd Aubin de Gruchy         23 Revd Mark Dunn-Wilson           24 Deacon Rona Eastman

25 Revd Bryan Ede                    26 Revd Diane Grice                     27 Revd John Grice

28 Revd Ian Haile                       29 Revd Elizabeth Harris               30 Revd John Harrod

31 Revd Frederic Harrison         32 Revd Anita Hart                         33 Revd David Hart 

34 Revd Andrew Hill                  35 Revd Susan Hill                          36 Revd Carole Holmes

37 Revd James Hunkin             38 Revd John Johnson                    39 Revd Chloe Jones

40 Revd Janet Knowles-Berry  41Revd Morwenna Lawson- Wills    42 Revd Marion Lumbers

43 Revd Brian Mavers              44 Revd Gwen Mills                         45 Deacon Jane Mills

46 Revd David Miller                47 Revd David Moss                        48 Revd Andrew Mumford

49 Revd Edwin Myers              50 Revd Keith Osborn                      51 Revd Paul Parker

52 Revd Celia Phillips              53 Revd David Pountain                  54 Revd Anthony Pudner

55 Revd Daniel Reed               56 Deacon Stephen Richardson     57 Revd Mark Richards

58 Revd Keith Roberts             59 Revd Robert Saunders              60 Revd Alistair Sharp

61 Revd Colin Short                 62 Revd Johanna Smart                 63 Revd Peter Smith

64 Revd Andrew Sowden        65 Revd Doreen Sparey-Delacassa 66 Revd Margery Stanlake

67 Revd Amanda Stevens       68 Revd R G Gregory Stevenson    69 Revd Geoffrey Thorpe

70 Revd Beverly Turner           71 Revd Ralph Ward                       72 Revd Jane Wilcock

73 Revd Philip Williams           74 Revd Lyn Wills

One circuit steward of each Circuit in the District or a substitute elected by the Circuit Meeting

75 Jayne Rogers                     76 Jenny Richards                          77 Graham Baines

78 Mick Roberts                      79 Liz Foster                                   80 Andrew Jenkins

81 Linda Stevens                    82 Christine Savill                           83 Karen Carpenter

84 Christine Hordley               85 Barry Hocking                            86 Eva Paynter

87 Bernard Melling                 88 Mavis Campbell                         89 William Thomas

Lay representatives (which may include other circuit stewards) or their substitutes elected by the Circuit Meeting of each Circuit in the District (the total number of reps for each Circuit being 3 more than the number of ministers stationed in the Circuit)

90 Honor Collins                     91 Joan Harvey                              92 Treve Harvey

93 Ann Hosking                      94 Morwenna Williams                   95 Sylvia Dyer

96 Tony Langford                    97 Jenny Lockwood                      98 Tracy Lyall

99 Giles Richards                 100 Tom Rowse                             101 Hilary Nicholson

102 Roy Picken                    103 Adrian Mitchell                        104 Anne Askew

105 Sue Jackson                 106 Carole Luscombe                    107 Julie Thomas

108 Jenny Taylor                  109 Gareth Bray                            110 Maria Hathway

111 Majorie Keam                112 Carole Thornton                     113 Barbara Hough

114 Peter Seares                  115 Anne Vine                              116 Myra Williams

117 John Bennetts               118 Karen Curnow                        119 Jennifer Harrold

120 Tony Jasper                   121 Alison Gunderson                  122 Brian Jolly

123 Sandra Jolly                  124 Sue Williams                           125 Christopher Savill

126 Paul Combellack           127 Thora Hill                                128 Roger Richards

129 Jane Shainberg             130 James Tripconey                    131 Paul Richards

132 Jill Price                         133 Margaret Ridley                      134 Henry Stanbury

135 Christine Husk               136 Evon Roberts                          137 Liz Wigley

138 Biddy Bishop                 139 Margaret Cole                         140 Alison Gill

141 Chris Smith                    142 Helen Burke                            143 Noel Morgan

144 Geoff Williams                145 Richard Couch                       146 Roger Daniel

147 Denise Gulliford             148 Mark Pellow                            149 Arthur Tink

In addition to the above the District decided each Circuit is invited to elect (via Circuit Meeting) up to 2 additional representatives under the age of 25 years who are members of the Methodist Church

None currently appointed

The lay representative, if appointed, of the Synod to the Methodist Council, the district Lay Stationing Representative, the district property secretaries appointed under standing order 470 and any officers appointed to the Synod to be responsible for World Church affairs

DQ Jenny Taylor                   150 Ruth Wilton                             151 Patrick Reynolds

152 Jenny Collins

Two persons appointed by the last preceding meeting of the Methodist Children and Youth Assembly from the young people connected with the life of the Methodist Church in the District who attended that Assembly and who are members of the Methodist Church

None currently appointed

All eligible lay persons who are Conference-elected representatives to the Conference

None elected

All lay representatives elected by the Synod to the last preceding or next following Conference

153 Chris Clark                    154 Dr Elizabeth Burrows               155 John Hogarth

156 Bernard Melling

Such lay district officers as the Synod may determine, currently agreed to be the lay members of DM4

DQ Chris Clark                     157 Nick Navratil                             158 David Cross

DQ Patrick Reynolds            DQ Jenny Taylor

Synod-elected lay members, in numbers determined by the Synod

None currently appointed

All lay employees appointed in the District, working 20 hours/week or more

159 Claire Beavis                 160 Sharon James                          161 Sue Rice

162 Susan Voisey                 163 David Crocker                          164 Victoria Hick 

165 Janet Tredrea                 166 Debbie Eade                           167 Isaac McNish

168 Theresa Hosking            169 Sarah Reed                             170 Sam Beazley

171 Jordan Duke                   172 Helen Gardner                        173 Sophie Doyle

174 Joanna Couch                DQ Chris Clark                               175 Louise James

176 John Keast

The secretary of the Synod

DQ Revd Iris Bray

The assistant secretary of the Synod (if appointed)

For full details refer to CPD S.O.410