CIRCUIT DIRECTORY KEY

Information about Presbyters, Deacons and Probationers

AP          Authorised to serve 

RR          Recognised and Regarded

C            Chair

S            Superintendent

†            Probationer

The first of the two numbers after a Minister's name is his/her "Year of Travel"; the second is the "Year in his/her present appointment".

Other information 

CA         Circuit Administrator

CFO      Circuit Finance Officer

CR         Circuit-elected Representative to Synod

CS1(M)  One circuit steward of each Circuit in the District, or a substitute elected by the Circuit Meeting;                 member of Synod ex officio

LW (M)   Lay Worker who is a Member of Synod as Employed 20 Hours a week or more 

LW         Lay Worker

T           Circuit Treasurer

Notes 

1           Ministers Authorised to Serve (SO733) Revd Robert Amess, and Revd Chloe Jones. 

2           Other Associate Ministers: Revd David E Pountain (Lizard & Mounts Bay) 

 

CHAIR OF THE DISTRICT

Revd Steven Wild                                         1983              13                   C

Revd Graham Thompson                             1984              1                     C

12/1 CAMBORNE, REDRUTH & HAYLE       5 Circuit Representatives

Presbyters

Revd Keith Osborn                                       2004              3                    S

Revd Ray Borrett                                          2017              1

Revd Kathryn Brooke                                   1988                                    Mental Health Chaplain

Revd Mark Richards                                     2003                                    Hospital Chaplain 

Revd Morwenna Larson-Wills                       2017                                   Charity Worker

Supernumeraries

Revd James Hunkin                                     1966

Revd Andrew Sowden                                 1977

Revd Lyn Wills                                             2001

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers

Jayne Rogers                                              CS1(M)

Honor Collins                                              CR

Joan Harvey                                               CR

Treve Harvey                                              CR

Ann Hosking                                              CR

Morwenna Williams                                    CR

Claire Beavis                                              LW(M)

Sharon James                                            LW(M)

Sue Rice                                                    LW(M)

Susan Voisey                                             LW(M)

Angela Rice                                              CA

 

 

12/3 FALMOUTH & GWENNAP                6 Circuit Representatives

Presbyters

Revd Andrew Mumford                            2014                   2                    S

Revd Elizabeth Harris                              2016                   6

Deacon Jane Mills                                   2003                   5

Supernumerary

Revd Celia Phillips                                  1993

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Jenny Richards                                      CS1(M)

Paul Barker                                            CT

Sylvia Dyer                                            CR

Tony Langford                                       CR

Jenny Lockwood                                   CR

Tracy Lyall                                             CR

Giles Richards                                      CR

Tom Rowse                                           CR

Chris Trewern                                       CA

 

 

12/4   TRURO                                       5 Circuit Representatives

Presbyters    

Revd Simon Clarke                              1995                      11                      S

Revd Clare Anderson                          2018                       4

Revd Mark Dunn-Wilson                     1992                       16

Revd Aubin de Gruchy                       1982                       20                       Truro School Chaplain

Supernumeraries

Revd Margaret Barnes                       1998

Revd Derek Collins                             1988

Revd Ian Haile                                    1957

Revd John Johnson                           1965

Revd Janet Knowles-Berry                1978

Revd Brian Mavers                            1963

Revd Jane Willcock                           2000

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Graham Baines                                 CS1(M)

Hilary Nicholson                                CR

Roy Picken                                        CR

David Crocker                                   LW(M)

Victoria Hick                                      LW(M)

Adrian Mitchell                                  CR/LW

Karen Potts                                       LW

Rita Soper                                         LW/CA

Susan Strawford                               LW

Janet Tredrea                                   LW(M)

 

 

12/5 NEWQUAY, PERRANPORTH & ST AGNES       5 Circuit Representatives

Presbyters

Revd Simon Clarke                         1995                  11                            S

Revd Clare Anderson                     2018                   4

Revd Mark Dunn-Wilson                1992                  16

Supernumerary

Deacon Rona E Eastman

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers

Mick Roberts                                CS1(M)

Anne Askew                                 CR

Sue Jackson                                CR/T

Carole Luscombe                        CR

Cliff Smith                                    CR

Julie Thomas                               CR

Deb Booth                                   CFO

12/7 ST AUSTELL                       5 Circuit Representatives 

Presbyters

Revd Paul Benney                     2015                    1                              S

Revd Paul Parker                       2017                    5

Supernumeraries

Revd Leslie Barnes                  1989

Revd Colin Short                      1976

Revd Peter Smith                     1990

Revd Margery Stanlake           1974

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Liz Foster                                 CS1(M)

Jenny Taylor                            CR

Gareth Bray                             CR 

Maria Hathway                        CR

Marjorie Keam                        CR

John Keast                              LW(M)

Debbie Eade                          CA/LW(M)

Carole Thornton                     CR/LW

Carol Baines                           LW

Karen Reynolds                      LW

 

12/8 BODMIN, PADSTOW & WADEBRIDGE             5 Circuit Representatives

Presbyters

Revd Alistair Sharp                 2004                           5                         S

Supernumeraries

Revd Dr John Harrod             1969

Revd Gwen Wills                    1996

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Andrew Jenkins                     CS1(M)

Tracey Collins                        CA/T

Barbara Hough                     CR

Peter Seares                         CR

Anne Vine                             CR

Myra Williams                       CR

12/9 WEST CORNWALL       6 Circuit Representatives

Presbyters

Revd Ralph Ward                  1996                         1                        S

Revd Edwin Myers                 2005                         4

Deacon Stephen Richardson 2008                        4

Supernumeraries

Revd Robert Amess              1970                         AP

Revd Christopher Burgoyne  1982

Revd Sylvia Burgoyne           1993

Revd John Grice                   1959

Revd Marion Lumbers          1994

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Linda Stevens                       CS1(M)

John Bennetts                       CR

Karen Curnow                       CR

Jennifer Harrold                    CR

Tony Jasper                          CR

Alison Gunderson                CA/CFO/CR

 

 

12/12 ST IVES (FORE STREET)                            3 Circuit Representatives 

Presbyters

Revd Edwin Myers              2005                           1                                    S

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

William Thomas                  CS1(M)

Stuart Greaves                    T

Brian Jolly                           CR

Sandra Jolly                        CR

12/13 ISLES OF SCILLY                                       4 Circuit Representatives

Presbyter

Revd Carole Holmes          1996                            1                                  S

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Christine Savill                   CS1(M)

Sue Williams                      CR

Christopher Savill              CR/T

 

 

12/14 THE LIZARD AND MOUNTS BAY               6 Circuit Representatives

Presbyters

Revd Daniel Reed             1998                             10                                 S

Revd Diane Grice              2005                              3

Revd Amanda Stevens      2005                                                                  Retreat and Spirituality Enabler

Supernumeraries

Revd Stephen Bales          1976

Revd Andrew Hill               1981

Revd David Pountain         1961                             AP

Revd Anthony Pudner       1959

Revd Geoffrey Thorpe       1965

Revd Beverly Turner          2003

Revd Philip Williams          1959

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Karen Carpenter                CS1(M)

Paul Combellack                T/CR

Thora Hill                            CR

Roger Richards                  CS/CR

Jane Shainberg                 CS/CR

Alice Altenberger               LW

Theresa Hosking               CA(M)

James Tripconey               CS/CR

Alison Jones                      LW

Paul Richards                    CR

Sarah Reed                        LW(M)

Mary Hosker                      LW

 

 

12/17 LAUNCESTON AREA                                   5 Circuit Representatives

Presbyters

Revd David Miller               1988                            2                                     S

Revd Johanna Smart          2015                            7

Supernumeraries

Revd Cathy Arscott             2003

Revd Anne Curnow             1995

Revd Howard Curnow         1973

Revd Keith Roberts             1974

Revd Doreen                       2000

Sparey-Delacassa

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Christine Hordley               CS1(M)

Jill Price                             CR

Margaret Ridley                 CR

Henry Stanbury                 CR

Mary Barriball                    LW/T

Richard Wright                  LW/CA

Sam Beazley                     LW(M)

Jordan Duke                     LW(M)

12/19 LISKEARD & LOOE                                        5 Circuit Representatives

Presbyters

Revd Andrew Day              2007                              3                                S

Revd Chloe Jones              2013                             5                                AP

Supernumeraries

Revd Frederic Harrison      1953

Revd Susan Hill                  1992

Revd Robert Saunders       1968

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Barry Hocking                     CS1(M)

Christine Husk                     CR

Evon Roberts                      CR/LW/T

Liz Wigley                           CR/LW/CA

Helen Gardner                    LW(M)

Liz Lane                              LW

Biddy Bishop                      CR

Margaret Cole                    CR

 

 

 

12/20 CAMELFORD & WEEK ST MARY                        4 Circuit Representatives

Presbyters

Revd Linda J Barriball        1992                                   4                            S

Supernumerary

Revd Bryan Ede                 1996

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Eva Paynter                        CS1(M)

Alison Gill                           CR

Chris Smith                         CR

Sophie Doyle                      LW (M)

12/22 SALTASH                   5 Circuit Representatives

Presbyters

Revd Jonathan Budd           2002                                       8                               S

Revd Iris Bray                       2014                                      5

Supernumerary

Revd R G Gregory Stevenson       1955

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers 

Bernard Melling                     CS1(M)

Helen Burke                           CR

Noel Morgan                          CR

Geoff Williams                       CR

Joanna Couch                       LW/CA(M)

Richard Couch                      T/CR

Chris Clark                            LW(M)

 

 

 

12/23 CALLINGTON & GUNNISLAKE                             4 Circuit Representatives

Presbyter

Rev David Moss                     1990                                  3                               S

Supernumerary

Senior Circuit Steward, Circuit Representatives, Lay workers

Mavis Campbell                     CS1(M)

Rosalind Bunkum                   T

Roger Daniel                          CR

Denise Gulliford                     CR

Louise James                         LW(M)

Mark Pellow                            CR

Arthur Tink                             CR